Dlaczego lepiej jest zapobiegać niż leczyć?

Wbrew pozorom niniejszy wpis nie jest poświęcony tematyce zdrowotnej 🙂 Zawiera jednak wiele analogii do leczenia, gdyż dotyczy zagadnienia: lepiej zapobiegać ewentualnym problemom prawnym, czy je rozwiązywać?

Zacznijmy od faktów. Gdy boli nas ząb – idziemy do dentysty. Jest to jednak działanie pozwalające problem zaleczyć. Dlatego oprócz tego, co jakiś czas wybieramy się na przegląd jamy ustnej. Czasami na takie wizyty trzeba poczekać, a więc cierpliwie czekamy. Zdrowie najważniejsze.

Usługi adwokackie są w dzisiejszych czasach powszechnie dostępne. Spotkanie można przeważnie umówić z dnia na dzień. Przeciętny koszt jednorazowej porady prawnej u adwokata wynosi ok. 100 złotych. Dlaczego zatem gdy znajdujemy się w niepewnej prawnie sytuacji, nie decydujemy się skorzystać z pomocy, by zapobiec ewentualnym problemom, a po pomoc kierujemy się dopiero, gdy problem już występuje i często jest za późno, by go rozwiązać?

Wymówek powszechnie przyjmowanych przez społeczeństwo jest sporo – poczynając od standardowego “nie stać mnie na adwokata” po “brak mi na to czasu”. Prawdę mówiąc, żadna z nich nie powinna mieć miejsca. Koszt porady jest przeważnie niższy niż koszt prywatnej wizyty lekarskiej, a przecież na zdrowiu nie oszczędzamy. Brak czasu? Porada trwa ok. godziny, a pozwala zaoszczędzić wielu problemów pochłaniających nasz czas w przyszłości. Dlaczego zatem tak bardzo w naszej kulturze zakorzenione jest, że pożar prawny próbujemy gasić dopiero, gdy ogień zajął już prawie cały nasz dobytek?

Zdrowie oczywiście jest najważniejsze. To prawda. Jednak prawo to dziedzina, z którą – chcąc, nie chcąc – mamy do czynienia na każdym kroku. Zaniedbanie jakiegoś problemu może zrujnować całe życie. Przykładowo, kupując mieszkanie za 200 tysięcy złotych, warto wiedzieć, z jakimi niebezpieczeństwami należy się liczyć podczas oraz po takiej transakcji. Zainwestowane sto złotych to jedynie 1/2000 ceny mieszkania, a spokoju ducha nie sposób wręcz wycenić.

Należy podkreślić jeszcze jedną rzecz – łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Z prawnego punktu widzenia, wbrew powszechnemu poglądowi o kruczkach prawnych itp., czasami zdarzają się sprawy beznadziejne, których po prostu nie da się “odkręcić”. Ale w każdym – absolutnie w każdym – przypadku można im zapobiec, jeżeli zrobi się to odpowiednio wcześnie. A to pozwoli zaoszczędzić nie tylko stresu, ale też pieniędzy, gdyż “odkręcanie” kosztuje niebagatelnie więcej.

Tym samym, mając na uwadze powyższe, w niniejszym wpisie wcale nie chodzi o interes adwokatów. Wręcz przeciwnie, gdyż zlecenie adwokatowi sprawy, która wymaga już stanowczej interwencji prawnej, kosztuje znacznie więcej niż zapobiegawcza porada. Chodzi jednak o to, by powoli zmieniać sposób myślenia społeczeństwa, bo tak jak łatwiej poradzić sobie z małą dziurką niż martwym zębem, tak znacznie lepiej zapobiec problemowi prawnemu niż próbować go rozwiązywać.

Dodaj komentarz