Blog


news1

2018-06-24 13:44:42

Dlaczego lepiej jest zapobiegać, niż leczyć?

Wbrew pozorom niniejszy wpis nie jest poświęcony tematyce zdrowotnej :) Zawiera jednak wiele analogii do leczenia, gdyż dotyczy zagadnienia: lepiej zapobiegać ewentualnym problemom prawnym, czy je rozwiązywać?

Zacznijmy od faktów. Gdy boli nas ząb - idziemy do dentysty. Jest to jednak działanie pozwalające problem zaleczyć. Dlatego oprócz tego, co jakiś czas wybieramy się na przegląd jamy ustnej. Czasami na takie wizyty trzeba poczekać, a więc cierpliwie czekamy. Zdrowie najważniejsze.

Usługi adwokackie są w dzisiejszych czasach powszechnie dostępne. Spotkanie można przeważnie umówić z dnia na dzień. Przeciętny koszt jednorazowej porady prawnej u adwokata wynosi ok. 100 złotych. Dlaczego zatem gdy znajdujemy się w niepewnej prawnie sytuacji, nie decydujemy się skorzystać z pomocy, by zapobiec ewentualnym problemom, a po pomoc kierujemy się dopiero, gdy problem już występuje i często jest za późno, by go rozwiązać?

Wymówek powszechnie przyjmowanych przez społeczeństwo jest sporo - poczynając od standardowego \"nie stać mnie na adwokata\" po \"brak mi na to czasu\". Prawdę mówiąc, żadna z nich nie powinna mieć miejsca. Koszt porady jest przeważnie niższy niż koszt prywatnej wizyty lekarskiej, a przecież na zdrowiu nie oszczędzamy. Brak czasu? Porada trwa ok. godziny, a pozwala zaoszczędzić wielu problemów pochłaniających nasz czas w przyszłości. Dlaczego zatem tak bardzo w naszej kulturze zakorzenione jest, że pożar prawny próbujemy gasić dopiero, gdy ogień zajął już prawie cały nasz dobytek?

Zdrowie oczywiście jest najważniejsze. To prawda. Jednak prawo to dziedzina, z którą - chcąc, nie chcąc - mamy do czynienia na każdym kroku. Zaniedbanie jakiegoś problemu może zrujnować całe życie. Przykładowo, kupując mieszkanie za 200 tysięcy złotych, warto wiedzieć, z jakimi niebezpieczeństwami należy się liczyć podczas oraz po takiej transakcji. Zainwestowane sto złotych to jedynie 1/2000 ceny mieszkania, a spokoju ducha nie sposób wręcz wycenić.

Należy podkreślić jeszcze jedną rzecz - łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Z prawnego punktu widzenia, wbrew powszechnemu poglądowi o kruczkach prawnych itp., czasami zdarzają się sprawy beznadziejne, których po prostu nie da się \"odkręcić\". Ale w każdym - absolutnie w każdym - przypadku można im zapobiec, jeżeli zrobi się to odpowiednio wcześnie. A to pozwoli zaoszczędzić nie tylko stresu, ale też pieniędzy, gdyż \"odkręcanie\" kosztuje niebagatelnie więcej.

Tym samym, mając na uwadze powyższe, w niniejszym wpisie wcale nie chodzi o interes adwokatów. Wręcz przeciwnie, gdyż zlecenie adwokatowi sprawy, która wymaga już stanowczej interwencji prawnej, kosztuje znacznie więcej niż zapobiegawcza porada. Chodzi jednak o to, by powoli zmieniać sposób myślenia społeczeństwa, bo tak jak łatwiej poradzić sobie z małą dziurką niż martwym zębem, tak znacznie lepiej zapobiec problemowi prawnemu niż próbować go rozwiązywać.

Powrót

Lista tagów:

adwokat,adwokat-zielona-gora,kancelaria,kancelaria-adwokacka,kancelaria-zielona-gora,kancelaria-adwokacka-zielona-gora,prawnik,prawnik-zielona-gora,pomoc-prawna,pomoc-prawna-zielona-gora,zielona-gora,prawo,prawo-cywilne,prawo-karne,kodeks,kodeks-karny,wezwanie-do-zaplaty,wierzytelnosc
Lista tagow
logo facebooka