Blog


news1

2022-05-16 10:56:33

Przepis dotyczący ograniczeń w dokonywaniu eksmisji uchylony

Jakiś czas temu w jednym wpisie (https://adwokatprzymuszala.pl/news/juz-prawie-poltora-roku-zakazu-eksmisji-moze-warto-sobie-o-tym-przypomniec) zwracałem uwagę i apelowałem o uchylenie przepisu dotyczącego zakazu dokonywania eksmisji. Wreszcie to nastąpiło.

Zakaz został uchylony przez art. 20 ustawy z dnia 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. 

O ile słuszne jest oczywiście samo uchylenie zakazu, o tyle dokonanie tego w ustawie nie mającej tak naprawdę wiele wspólnego z samym ustanowionym zakazem jest o tyle problematyczne, że mogło zostać przeoczone. Tak też się zresztą dzieje w praktyce, ponieważ do tej pory mało kto ma świadomość, że zakaz (wreszcie!) nie obowiązuje. 

Ostatecznie przepis uchylający zakaz eksmisji wszedł w życie w dniu 15 kwietnia 2022 roku. W tej sytuacji wracamy do zasad obowiązujących przed pandemią. Tym samym każdy, kto do tej pory na skutek obowiązywania przepisu zakazującego dokonywania eksmisji nie mógł jej wykonać, powinien teraz jak najszybciej skontaktować się z komornikiem prowadzącym sprawę. Osoby, które z uwagi na obowiązywanie przepisu wstrzymywały się z przeprowadzeniem postępowania sądowego o nakazanie eksmisji, teraz tym bardziej nie powinny zwlekać.

Na marginesie warto jedynie dodać, że swoich Klientów w trakcie obowiązywania zakazu uczulałem na to, że zakaz dotyczy wykonywania eksmisji, a nie możliwości uzyskania nakazu eksmisji w orzeczeniu sądowym. Tym samym ten, kto mimo obowiązywania zakazu zdecydował się na przeprowadzenie sprawy o eksmisję, posiadając prawomocne orzeczenie może teraz wreszcie przystąpić do jej realizacji. Ci, którzy wstrzymali się z przeprowadzeniem postępowania sądowego, będą teraz zmuszeni w pierwszej kolejności przeprowadzić takie postępowanie, co wydłuży cały proces o co najmniej kilka lub kilkanaście miesięcy. 

Oczywiście, w przypadku jakichkolwiek pytań związanych z procesem eksmisji, jak również w przypadku woli zlecenia poprowadzenia takiego postępowania, zapraszam do kontaktu z Kancelarią. 

Powrót

Lista tagów:

adwokat,adwokat-zielona-gora,eksmisja,eksmisja-z-lokalu,kancelaria-adwokacka-zielona-gora,kancelaria-zielona-gora,prawnik,prawnik-zielona-gora
Lista tagow
logo facebooka